نسخه چاپي
با تقویت تفکر صنعتی، مردم احساس امنیت خواهند کرد/ دو پیشنهاد شجاعی به رحمانی فضلی برای توسعه بوشهر
بُنا: مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استان بوشهر در نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر کشور مشکلات وارده در نحوه اجرای اقتصاد مقاومتی را یادآور شد.
كدخبر: id-3228
تاريخ: 2017-03-09 17:59:22

به گزارش " بُنا"؛ امان الله شجاعی در این نامه در اختیار سایت خبری بُنا نیز قرار گرفته خطاب به رحمانی فضلی آورده است:

نخست تشریف فرمایی جنابعالی به استان بوشهر را خوش آمد می گویم و امیدوارم نتیجه ی خوب و ملموسی برای این استان داشته باشد.

دومین مطلب موضوع بسیار مهم و ارزشمند "اقتصاد مقاومتی" ای است که به زعم نگارنده مشکلات اجرایی کردن آن نه تنها در  کمبود اعتبار که "در ذایقه ی تفکر و نیز روش انجام امور" است.
در استان بوشهر تفکر حاکم بر رفتارهای کلی و به ویژه رفتار اقتصادی، تفکر تجاری است. در صورتی که در دنیای کنونی که اساس پیشرفت کشاورزی نیز باید با برنامه ها وروش های صنعتی صورت گیرد، نیاز به ایجاد و تقویت "تفکر صنعتی" است.
در تفکر صنعتی است که مشارکت و اقدام عملی از طرف مردم برای تولید و افزایش امنیت صورت می گیرد و این مردمند که در ایجاد امنیت پیش رو هستند و نه در تفکر تجاری.
در تفکر تجاری است که صاحبان سرمایه می توانند با "احساس"ناامنی از جامعه ای بگریزند و سرمایه شان را که هرقدر زیاد هم باشد در دفتری در جیب بغل گذاشته  و به نقطه ای دیگر بروند.ولی مردمی با تفکر صنعتی در پی ایجاد امنیت اند، زیرا صاحبان سرمایه، آن چه دارند "ریشه در خاک" است و باید با ایجاد امنیت از داشته هایشان محافظت نمایند.

جناب وزیر؛ استان بوشهر نیاز به کمک جدی و ویژه دارد تا بتواند هم در ایجاد تفکر صنعتی پیش قدم شود و هم در افزایش امنیت منطقه ای همچون گذشته ی تاریخ سراسر پر افتخار ایران زمین نقش دروازه بان کشور را در این نقطه ی حساس سرزمینی ایفا نماید.
برای این کار، ایجاد علاقه ی به ماندگاری در شهر و روستا از الزامات ضروری است.باید کاری کرد که نگاه به بیرون برای درآمد و نیز امید به بهتری در بیرون از ایران به صفر متمایل شود و نگاه به ماندگاری به درون به حد اعلی برسد.
جناب وزیر؛ دو کار هم زمان در این  استان باید صورت پذیرد که گرچه نقطه ی جغرافیایی اش استان بوشهر است، ولی نتیجه اش کاملا ملی و در جهت منافع عمومی است.

الف-کمک به عمران و آبادی بنادر و نیز سایر شهرهای استان با تقویت امنیت به گونه ای که همه ی سرمایه گذاران برای اقدام به سرمایه گذاری "احساس امنیت"نمایند که در این قسمت حتا رفتار یک کارشناس در یک بانک و یا یک کارمند و یا کارشناسی در ارزیابی از یک اداره ای دیگر هم می تواند ایجاد عارضه نماید و احساس نام امنی را سبب شود.
ب- کمک به "برنامه ی توسعه ی روستایی"  در استان بوشهر، که در کشور،"استانداری بوشهر"  متقاضی و پیشگام آن است.
در این زمینه می توان استان بوشهر را که خود متقاضی است و"دارای برنامه ای برای سازندگی روستاها"ست به عنوان الگویی برای توسعه ی کشور پذیرفت و توفیقات حاصل شده را مبنای توسعه ی سایر نقاط قرار داد.
توسعه ی روستاها می تواند مبنایی برای توسعه ی کشور، اقدام عملی برای اقتصاد مقاومتی و حرکت در جهت عدالت اجتماعی باشد. زیرا سرمایه گذاری در روستاها و ایجاد شغل و درآمد و همچنین بهداشت سطح بالا و ارتقای سطح آموزش در آنجا، می تواند "حس" ماندگاری را در ساکنین کنونی و علاقه به برگشت را در دل مهاجران به شهرها ایجاد نماید.
اضافه بر آن عمران و آبادی روستاها به طور هم زمان ناهنجاری شهری را کاهش و امنیت اجتماعی را در روستاها افزایش خواهد داد.
در نتیجه، توجه ویژه به روستا و اقدام عملی در توسعه ی روستایی می تواند تولید کننده ی امنیت بوده ودر سهم مشارکت اقتصادی و اجتماعی عمومی مردم، فوق العاده موثر باشد.


کلام آخر اینکه استان بوشهر با برنامه ی استاندار محترم آماده ی این اقدام سازنده است و پشتیبانی حضرتعالی به عنوان وزیر محترم کشور و رییس امنیت داخلی تاثیر اساسی بر انجام آن دارد که خود می تواند یکی از ثمرات ملموس سفر جنابعالی به این استان باشد.

 

امان الله شجاعی