غلامعلی رجایی: بیخود می‌کنند می‌گویند فوت آیت‌الله کار نظام بود
بُنا: مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیت الله هاشمی مظهر امید بود.
كدخبر: id-3195
تاريخ: 2017-02-20 09:52:26

به گزارش " بُنا"؛ غلامعلی رجایی در مراسم اربعین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شهرستان بهشهر اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیازی به بزرگ کردن و قدیس برشمردن ندارد؛ زیرا به واقع ایشان شخصیت بزرگی بود و قطعا با تبلیغات نمی‌توان شخصی را بزرگ یا کوچک کرد. اگر تمام عالم بخواهند کسی را کوچک و حقیر یا بزرگ کنند نمی‌توانند. بزرگی می‌فرمودند عقل مردم به این جعبه (تلویزیون) نیست و مودت و محبت را خدا در دل‌ها قرار می‌دهد.

غلامعلی رجایی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی امین مردم، پناه نظام، امام(ره) و رهبری بود و امیدوارم خداوند به کسانی که نمی‌توانند بزرگی دیگران را برتابند انصاف دهد.

وی با اشاره به نامه‌ها و مکاتبات آیت الله هاشمی رفسنجانی به امام راحل گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همیشه حرف‌ها و مشاوره‌های خود را به صراحت به امام(ره) بیان می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) بسیار مرد بزرگی بود، تاریخ ایران بود و به ویژه حوزه علمیه کمتر کسی مانند امام خمینی(ره) را بخود دیده است اما از معدود کسانی که امام راحل نظرشان را قبول داشت، آیات‌ هاشمی رفسنجانی، بهشتی و مطهری بودند.

مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیت‌الله هاشمی مظهر امید بود. با وجود آن‌که در زندان شکنجه‌های بسیار شد و تا مرز اعدام و شهادت پیش رفت، مرد همیشه بهار بود، روح بزرگی داشت و خود را درگیر مسائل جزئی نمی‌کرد و در زندگی هرچه جلوتر آمد متوکل‌تر شد و در برابر مشکلات و ناملایمات صبر پیشه کرد.

وی مدعی شد: تنها کسی که جریان انحراف را شناخت آیت الله هاشمی رفسنجانی بود، دولت تدبیر و امید در حالی در سال 92 سکان‌دار دولت شد که مشکلات عدیده‌ای مانند تورم بالا، روابط خارجی خراب و از بین بردن اعتماد مردم به دولت وجود داشت. متاسفانه فرهنگ جامعه شفاهی است و بسیاری از مردم هر حرف، تهمت و دروغی که بیان شود را باور می‌کنند اما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مدارکی در دست داشت که می‌توانست قدرت تخریبی را که بر علیه ایشان و فرزندانش بوجود آمده بود خنثی و برملا کند اما نمی‌خواست هیچ یک از نهادها را تخریب کند و به همین دلیل سکوت و صبر پیشه می‌کرد.

وی تاکید کرد: بیخود می‌کنند آن‌هایی که می‌گویند مرگ آیت الله هاشمی رفسنجانی کار نظام بود چرا باید نظام جمهوری اسلامی ایران نیروی ارزشمند خود را از میان بردارد برخی می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. علت مرگ آیت‌الله هاشمی ایست ناگهانی قلبی بود و سزای صبر ایشان را خداوند در تشییع باشکوه ایشان پاسخ داد و مردم به صورت خودجوش احترام و محبت خود را به نمایش گذاشتند.

خرداد نوشت: رجایی با اشاره به ابعاد شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دو بخش اعطایی و موهبتی و شخصیت اکتسابی وی اشاره کرد و گفت: در مدت تبعید و غیاب امام راحل؛ معدود کسانی که انقلاب را در کشور رهبری کردند آیت‌الله هاشمی بود. طبق اسناد وزارت جنگ زمان شاه وجود دارد برنامه‌ریزی کرده بودند که تیم‌هایی برای دستگیری و به قتل رساندن حلقه‌ها و کادر اول و دوم و سوم انقلاب که آیت الله مطهری، بهشتی و رجایی بود بروند و آیت الله هاشمی در روزهای حساس ورود امام راحل به دنبال خنثی کردن این نقشه‌ها بود و امام خمینی(ره) به آیت الله هاشمی اعتماد کامل داشت.

وی همچنین با اشاره به نقش مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یادآور شد: جنازه‌های زن و مرد حلبچه را به صورت تپه بزرگی درست کرده بودند و زمانی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با این صحنه مواجه شدند، سریعا به خدمت امام خمینی(ره) رفتند تا صحبت کنند که قطعنامه پایان جنگ را بپذیرند ، آیت الله هاشمی فرمودند که شما مرا فرمانده جنگ کردید و من قطعنامه جنگ را می پذیرم و شما به عنوان رهبر دستور دستگیری و مجازات و اعدام مرا بدهید و این‌گونه امام را متقاعد کردند تا قطعنامه را پذیرفتند و این نشان دهنده اعتماد بالای امام به آیت‌الله هاشمی بود و امام راحل بیانیه صادر کردند که پیشنهاد صلح را می پذیرند و نیز پس از جنگ در کشوری که از آن فقط مخروبه باقی مانده بود به مدت 8 سال مشغول سازندگی کشور و ترمیم روابط سیاسی خارجی شد.

وی یادآور شد: آیت‌الله هاشمی 53 جلد تفسیر قرآن و فرهنگ راهنمای قرآن نوشتند که محصول دوران اسارت در زندان شاه است و فرمودند ختم به موقع جنگ مرا خوشحال کرد؛ زیرا بدون این‌که حتی یک وجب از خاک ایران را از دست بدهیم پیشنهاد صلح را با تاخیر پذیرفتیم و نیز جلوی کشته شدن انسان‌ها را گرفتیم.

مشاور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: پژوهش‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مورد سدسازی تبدیل به یک کتاب شد؛ زیرا هر کاری که می‌خواستند انجام دهند را به صورت کامل تحقیق و بررسی می‌کردند و نیز آیت‌الله هاشمی بسیار متواضع بود و بسیاری از کنش‌های خود را علنی نمی‌کرد و فقط برخی نزدیکان از اقدامات بزرگ ایشان خبر دارند.

رجایی با بیان این‌که « امام راحل؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی را رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کردند و مقام معظم رهبری با تایید این انتخاب این مسیر را ادامه دادند» مدعی شد: اما احمدی‌نژاد دستور داده بود که وزرا و معاونان وزرای دولتش به مجمع تشخیص مصلحت نروند و دیپلمات‌های خارجی را تحریم کرده بود که نباید آیت الله هاشمی رفسنجانی را ببینند.