تماس با ما |تبلیغات | پیوندها | آرشیو

امروز: 1397/05/29 برابر با2018-08-20

بُنا: بخشدار ویژه خارگ با اشاره به حادثهسقوط بالگرد در جزیره خارگ که ماه گذشته رخ داد گفت: اجزا و بقایای یافتشده برای شناسایی پزشکی قانونی بوشهر ارسال شده است.

بُنا: فرماندار دیر استان بوشهر گفت: زمین لرزه 3.8 ریشتری شامگاه جمعهدر شهر آبدان این شهرستان خسارت جانی و مالی در بر نداشته است.

بُنا: فرمانده انتظامي استان بوشهر از انهدام يکباند ترانزيت مواد مخدر به استان بوشهر خبر داد و گفت: يکي از اعضاء اين باند با165 کيلوگرم حشيش در محور کنارتخته به دالکي شناسايي و دستگير شد.

بُنا: رئیس پلیس فتای استان بوشهر از دستگیری فردیکه در اینترنت برای افراد دیگر ایجاد مزاحمت می‌کرد خبر داد.

مهدیملاح زاده - بُنا: شهردار بوشهر طی اقدام تحسین برانگیز فردی را که مدتهابا لباسهای پاره و کثیف در خیابانهای شهر بوشهر موجب وحشت شهروندان شدهبود، در کمال احترام و با حفظ شأن راهی شهرش کرد.

بُنا: فرماندار شهرستان بوشهر گفت: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز، وضعیتآب شرب شهر بوشهر بهبود می‌یابد.

بُنا: رئیس پلیس فتا استان بوشهر از دستگیری یک هکر حرفه ای در یکی ازجزایر جنوبی کشور خبر داد.

بُنا: شهردار مرکز استان با بیان این مطلبکه برای تسهیل در اجرای مجموعه توریستی "اسب آبی "شهرداری بندر بوشهر حاضراست که جهت رفع مشکلات احتمالی با سایر ارگان های دولتی هم وارد گفتگو شود،خاطرنشان کرد: شهرداری بندر بوشهر به صورت جدی از طرح های توریستی سرمایهگذاران بخش خصوصی حمایت کرده و جهت رفع مشکلات این گروه تلاش مضاعف خواهدکرد.

بُنا: شهردار بوشهر به اشاره به ضرورت بهبود وضعيت مبلمان شهري بازاربوشهر اظهار داشت: ناكارآمد بودن و خمودگي وضعيت ظاهري يكي از مهمترينبازارهاي مركز استان بدون شك تاثير بسيار منفي بر روند رونق بازار بوشهرداشته است.

بُنا: جمع‌آوری سلاح غیرمجاز در وحدتیه منجر به تیراندازی به سویماموران نیروی انتظامی شد و سه مامور در این تیراندازی آسیب دیدند.

صفحه1 از27
کد خبر : 3286تاریخ ثبت : 1397/3/27 12:57:15

31هزار هکتار بیابان زدایی در استان بوشهر انجام شد

بُنا: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در 40 سال گذشته 31هزار هکتار از عرصه های این استان با نهالکاری، بوته کاری و بذرکاری بیابان زدایی شده است.

به گزارش " بُنا"؛ وی اضافه کرد: با توجه به پوشش کم گیاهی عرصه های موجود در این استان انجام برخی اقدام های بیولوژیکی برای حفظ این عرصه ها ضروری است.


مهاجری، با بیان اینکه تخریب سرزمین در مناطق خشک، نیمه خشک و خشک نیمه مرطوب بر اثر عوامل انسانی و طبیعی باعث بیابان زایی می شود گفت: سوء مدیریت و مصرف بی رویه آب باعث خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها و پایین رفتن سطح آبخوان ها و تولید گرد و غبار در این زمین ها می شود.


وی یادآورشد: همچنین تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و تبدیل این زمین ها به زمین کشاورزی دیم کم بازده می شود و با رهاسازی آنها بر اثر وزش باد و توفان فرسایش خاک رخ می دهد.


مهاجری ادامه داد: ترویج و توسعه کشت گونه های اقتصادی چند منظوره شامل کنار(Conar) و لگجی از جمله برنامه های این اداره کل است.


وی در باره گیاه لگجی گفت: این گیاه از گونه های بومی و بیابانی با قابلیت توسعه و کشت در بیابان های استان و دارای ارزش حفاظتی و اقتصادی بالایی است که در زمان حاضر به صورت بوته کاری و بذرکاری در سطح 410 هکتار انجام شده است.


مهاجری اضافه کرد: گیاه لگجی به صورت چتری روی زمین گسترده و جلوی حرکت شن های روان را می گیرد میوه آن برای ترشی و گیاه خشک شده آن به عنوان علوفه دام مورد استفاده قرار می گیرد.


وی درباره گیاه کنار گفت: این گیاه از جمله گونه های اقتصادی و با نیاز آبی کم است که برگ و میوه آن دارای ارزش اقتصادی است و با تاج پوشش گسترده خود باعث حفاظت خاک می شود.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر افزود: مجموع اعتبارات تخصیص یافته سال گذشته در بخش بیابان از محل اعتبارات ملی، استانی، نفت و گاز و صندوق توسعه ملی 38میلیارد ریال بود که 50 درصد از اعتبارات مصوب این اداره کل را شامل می شود.


مهاجری یادآور شد: با توجه به یکهزار هکتار نهالکاری گسترده ای که سال گذشته انجام شد مراقبت و آبیاری آنها تا زمان استقرار و رشد کافی نیازمند تخصیص اعتبار لازم است.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: استفاده بیشتر از مشارکت مردم در تولید نهال و نهالکاری، تشویق و آموزش کشاورزان به اجرای باد شکن زنده با نهالکاری اطراف مزارع خود، تشویق و آموزش بهره برداران به تغییر الگوی کشت به محصولات با نیاز آبی کم و سازگار با مناطق خشک از جمله برنامه های آینده این اداره کل است.


وی بیان کرد: یکی از راههای احیای زمین های بیابانی، استفاده از مشارکت مردم است که با توانمندسازی و ایجاد درآمدهای پایدار می توان بهره برداری و فشار بر مراتع ضعیف را کم و از بیابان زایی جلوگیری کرد.


ایرنا نوشت: مهاجری اضافه کرد: در این ارتباط طرح ترسیب کربن در بخش شبانکاره دشتستان در سطح 61 هزار هکتار از سال 1392 اجرا شده که دستاوردهای آن مشارکت مردم در نهالکاری و احداث آب انبار برای مرتع داران و بندهای خاکی کوچک و هلالی آبگیر برای ذخیره روان آب ها و بارش ها در زمین است.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ادامه داد: همچنین در این طرح با تسهیل گری که منابع طبیعی انجام داده مردم یک تعاونی با 240 نفر عضو تشکیل داده اند و این تعاونی با استفاده از سرمایه های اعضا و سود اجرای طرح ها یک منبع مالی برای پرداخت وام و ایجاد و توسعه مشاغل خانگی و مشاغل سبز است.


وی گفت: تاکنون هفت میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و ملی به طرح ترسیب کربن در استان بوشهر اختصاص یافته است.


مهاجری یادآور شد: در این طرح تاکنون 400 هکتار نهالکاری، 130هکتار هلالی آبگیر، 400 بند خاکی اجرا و 410 فقره وام از محل سرمایه صندوق توسعه پرداخت شده است.


وی مساحت اراضی بیابانی استان بوشهر را 331هزار و 682هکتار عنوان کرد که تحت تاثیر 16کانون بحران فرسایش بادی با مساحت 454 هزار و641هکتار است.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سیم و کابل لیان

  کشاورزی

  غذای گارسون

  ایران و جهان
 • بازیکن تیم ملی ایران در میان 10 بازیکن برتر پست‌های مختلف جام‌جهانی 2018+عکس
 • صفحه اول روزنامه های سه شنبه 26 تیر 97
 • وقوع ۲۵ میلیون حمله سایبری علیه روسیه برای اخلال در جام جهانی
 • هدیه خاص رئیس‌جمهور کرواسی به ترامپ +عکس
 • 5 ماده غذایی که قند خون را کنترل می‌کنند
 • بسته پیشنهادی امیری برای تمدید قرارداد با پرسپولیس
 • جنگل انجیلی، شگفتی طبیعت سوادکوه+تصاویر
 • جدول قیمت انواع محصولات ایران خودرو در بازار و نمایندگی
 • چراغ سبز اینستاگرامی ستاره نقل و انتقالات به “استقلال” و “شفر”
 • واکنش تاج به درخواست عجیب استقلالی‌ها برای لغو سوپرجام
 • چه کسی نامه جعلی خداحافظی فردوسی پور را نوشته؟
 • یک ستاره ملی پوش در “پرسپولیس” ظهور خواهد کرد/ انگیزه فوق العاده ی خرید جدید “برانکو”!
 • عکس/ دسته گل پوتین در دیدار با رئیس جمهور کرواسی
 • پورمحمدی: اگر امروز بهشتی بود ما را توبیخ ‌می‌کرد/ اوهیچگاه به این دیوان‌سالاری پرهزینه رضایت نمی‌داد
 • بیرانوند در تیم منتخب مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ از نگاه گاردین
 • با ما در تماس باشید

  عضویت در خبرنامه سایت