تماس با ما |تبلیغات | پیوندها | آرشیو

امروز: 1397/06/30 برابر با2018-09-21

بُنا: بخشدار ویژه خارگ با اشاره به حادثهسقوط بالگرد در جزیره خارگ که ماه گذشته رخ داد گفت: اجزا و بقایای یافتشده برای شناسایی پزشکی قانونی بوشهر ارسال شده است.

بُنا: فرماندار دیر استان بوشهر گفت: زمین لرزه 3.8 ریشتری شامگاه جمعهدر شهر آبدان این شهرستان خسارت جانی و مالی در بر نداشته است.

بُنا: فرمانده انتظامي استان بوشهر از انهدام يکباند ترانزيت مواد مخدر به استان بوشهر خبر داد و گفت: يکي از اعضاء اين باند با165 کيلوگرم حشيش در محور کنارتخته به دالکي شناسايي و دستگير شد.

بُنا: رئیس پلیس فتای استان بوشهر از دستگیری فردیکه در اینترنت برای افراد دیگر ایجاد مزاحمت می‌کرد خبر داد.

مهدیملاح زاده - بُنا: شهردار بوشهر طی اقدام تحسین برانگیز فردی را که مدتهابا لباسهای پاره و کثیف در خیابانهای شهر بوشهر موجب وحشت شهروندان شدهبود، در کمال احترام و با حفظ شأن راهی شهرش کرد.

بُنا: فرماندار شهرستان بوشهر گفت: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز، وضعیتآب شرب شهر بوشهر بهبود می‌یابد.

بُنا: رئیس پلیس فتا استان بوشهر از دستگیری یک هکر حرفه ای در یکی ازجزایر جنوبی کشور خبر داد.

بُنا: شهردار مرکز استان با بیان این مطلبکه برای تسهیل در اجرای مجموعه توریستی "اسب آبی "شهرداری بندر بوشهر حاضراست که جهت رفع مشکلات احتمالی با سایر ارگان های دولتی هم وارد گفتگو شود،خاطرنشان کرد: شهرداری بندر بوشهر به صورت جدی از طرح های توریستی سرمایهگذاران بخش خصوصی حمایت کرده و جهت رفع مشکلات این گروه تلاش مضاعف خواهدکرد.

بُنا: شهردار بوشهر به اشاره به ضرورت بهبود وضعيت مبلمان شهري بازاربوشهر اظهار داشت: ناكارآمد بودن و خمودگي وضعيت ظاهري يكي از مهمترينبازارهاي مركز استان بدون شك تاثير بسيار منفي بر روند رونق بازار بوشهرداشته است.

بُنا: جمع‌آوری سلاح غیرمجاز در وحدتیه منجر به تیراندازی به سویماموران نیروی انتظامی شد و سه مامور در این تیراندازی آسیب دیدند.

صفحه1 از27
کد خبر : 1853تاریخ ثبت : 1395/2/18 14:29:14
بیش از 100 قربانی ایدز در استان بوشهر آمار نگران کننده ایدز در بوشهر؛

بیش از 100 قربانی ایدز در استان بوشهر

بُنا: كارشناس برنامه كنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر گفت: براساس آمارهای گزارش شده از سال 72 تا پایان سال 94 در مجموع 131 نفر از بیماران مبتلا به ایدز شناسایی شده در این استان براثر این بیماری جان باخته اند.

به گزارش " بُنا"؛ فاطمه برنجن افزود: همچنین این آمارهای نشان می دهد از سال 72 تا پایان سال گذشته 475 نفر آلوده به ویروس اچ ای وی در استان بوشهر شناسایی شده است كه از این شمار 421 نفرمعادل 88.6 درصد مرد و 54 نفرمعادل 11.4درصد زن هستند.

وی اضافه كرد: بیشترین آمار مبتلایان به بیماری ایدز با 48.8 درصد در رده سنی 25تا 34 سال و 28 درصد نیز در گروه سنی 35تا 44 سال درگیر بیماری ایدز هستند.

برنجن اظهار كرد: تاكنون 131 نفر از مبتلایان به بیماری ایدز در استان بوشهر جان باخته اند كه 127 نفرمرد و چهار نفر زن هستند.

این كارشناس ادامه داد: طبق اطلاعات ثبت شده از سال 72 تاكنون عوامل ابتلا به بیماری ایدز در بین مبتلایان استان بوشهر، اعتیاد تزریقی با 79.3درصد، جنسی آمیزشی 13درصد، مادر به كودك1 درصد و نامشخص 6.7 درصد است.

وی افزود: باتوجه به اینكه سن ابتلا به بیماری درجهان و كشور به گروه سنی نوجوانان (زیر19 سال) به آهستگی درحال افزایش است اگر برنامه ریزی و دخالتهای موثر نداشته باشیم آسیب های شدیدی درگیر جامعه می شود.

برنجن گفت: هرچند ایدز یك بیماری نوپدید است ولی در سالهای گذشته مسئولان نگاه ویژه ای به این بیماری داشته و اقدام های كنترلی زیادی صورت گرفته است.

وی اظهاركرد: فراهم سازی و امكان دسترسی به خدمات مورد نیاز، یكی از استراتژیهای مهم برنامه ملی كنترل و پیشگیری از ایدز است.

وی یادآورشد: دراستان بوشهر نیز همزمان با توسعه خدمات آموزشی، مشاوره، مراقبت و درمان ایدز اقدام های مهم صورت گرفت كه نیاز به اطلاع رسانی دارد ولی تعداد زیادی از گروههای هدف از وجود بسیاری از خدمات و مكانهای ارائه آن اطلاع چندانی ندارند.

برنجن با اشاره به فعالیت دو مركز مشاوره بیماریهای رفتاری ( بوشهر و دشتستان) در استان بوشهرافزود: مركز مشاوره بیماریهای رفتاری مكانی برای ارائه خدمات آموزش، مشاوره، مراقبت، درمان، پیشگیری و كاهش آسیب است كه اطلاعات مراجعان محرمانه و خدمات مورد نظر نیز به صورت رایگان ارایه می شود.

وی افزود: حمایت روانی و اجتماعی از افرادی كه با اچ ای وی زندگی می كنند و عرضه خدمات سلامت مورد نیاز آنان باعث كاهش انگ و تبعیض، بهبود كیفیت زندگی و كاهش بار بیماری خواهد شد.

وی یادآور شد: باشگاههای مثبت با استفاده از ظرفیتهای مردمی، سازمانهای غیردولتی و بهره مندی از توان فنی و تخصصی دانشگاههای علوم پزشكی با هدف عرضه خدمات، فراهم كردن حمایتهای روانی و اجتماعی، افزایش مشاركت افراد اچ ای وی مثبت در برنامه های پیشگیری از گسترش تبعات این بیماری است.

برنجن گفت: یكی از استراتژی های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و همه كشورها ی جهان رسیدن به هدف پایان همه گیری اچ آی وی است كه تا سال 2020 برای كنترل ایدز در جهان در نظر گرفته شده است.

وی در گفتگو با ایرنا افزود: در این استراتژی برنامه 90-90-90 باید اجرایی شود كه براساس آن 90درصد مبتلایان از ابتلا خودآگاه باشند،90درصد افرادی كه از ابتلا خودآگاه هستند تحت مراقبت و درمان باشند و90درصد كسانی كه تحت درمان هستند تكثیر ویروس در بدنشان به حداقل رسیده باشد.

وی گفت: همچنین كاهش موارد جدید ابتلا به عفونت اچ آی وی در جهان و برطرفی كامل تبعیض در مبتلایان اهدافی است كه قرار است تا سال 2020 به آن دستیابیم و لازمه رسیدن به این هدف انجام تعهد ها در سطح های بین المللی، ملی و محلی است.

وی گفت: دانشگاههای علوم پزشكی برای رسیدن به این اهداف برنامه هایی دارند و تلاش می كنند تا با تمركز بر مناطق جغرافیایی پنهان مانده و جمعیت های پرخطر موارد آلوده را شناسایی كنند.

این مقام مسئول یادآورشد: آنچه كه اهمیت دارد برای كنترل ایدز مشاركت همه گروهها می تواند در متوقف كردن همه گیری اچ آی وی نقش داشته باشد.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  سیم و کابل لیان

  کشاورزی

  غذای گارسون

  با ما در تماس باشید

  عضویت در خبرنامه سایت